Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Sercem miejskiej starówki Przemyśla jest malowniczy i wyjątkowy Rynek. Z całą pewnością jest to jeden z najpiękniejszych rynków w całej Polsce, a jego wyjątkowość polega na ukształtowaniu terenu. Jako jeden z nielicznych rynków jest pochylony, co przypomina turystom przybywającym do miasta, że my – przemyślanie całe życie chodzimy pod górę lub w dół, ponieważ większość naszej unikatowej starówki, jak również większość miasta, położona jest na malowniczych i stromych stokach wzgórz. Wielu turystów zwraca również uwagę na kamienny bruk rynku tzw. „kocie łby”. Kryją one w sobie tajemnicę bogatej, lecz często tragicznej historii grodu nad Sanem. 

Rynek w Przemyślu powstał najprawdopodobniej w XIV wieku, czyli w momencie założenia miasta. Niestety nie zachowały się z tego okresu żadne zabytki. Pierwsze kamienice jednopiętrowe z cegieł wzniesiono w w XVI wieku, a dopiero na przestrzeni lat dobudowywano kolejne piętra. W związku z tym, że Przemyśl był ważnym ośrodkiem handlowym na przestrzeni wieków, kamienice przylegające do rynku posiadają podcienia, które wykorzystywane były właśnie do handlu. Sam Rynek natomiast miał kształt czworoboku, niestety do dnia dzisiejszego nie zachowały się kamienice od zachodniej strony. Aktualnie w ich miejscu postawiony jest pomnik “Ławeczka Józefa Szwejka”.

W XVI wieku w Przemyślu mniej więcej na środku planu, wybudowano również okazały ratusz, jednak nie przetrwał okresu rozbiorów Polski i został rozebrany przez Austriaków. W dzisiejszych czasach funkcję ratusza spełnia dawna kamienica mieszczańska nr 1.

Więcej na temat historii rynku można przeczytaj na oficjalnej stronie miasta Przemyśl.