Twierdza Przemyśl

Twierdza Przemyśl

Twierdza Przemyśl to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych miasta. Na początku XX wieku, była jedną z największych twierdz nowożytnych Europy i składa się z dwóch pierścieni obronnych – zewnętrznego i wewnętrznego. W dniu wybuchu wojny w Przemyślu pod zaborem Austriackim stacjonowało 128 tyś żołnierzy, którzy stoczyli 3 bitwy w związku z oblężeniem.

Odwiedzając Przemyśl jako turysta na próżno szukać w okolicy rynku dawnych fortyfikacji, ponieważ budowle były oddalone o conajmniej kilka kilometrów od centrum. Pierścień wewnętrzny posiadał umocnienia o obwodzie ok. 15 km i średnicy do 6 km, na które składało się 18 fortów, 3 szańce i 4 stanowiska artylerii. Ponadto wybudowana szereg budynków pomocniczych takich jak magazyny, koszary i szpital wojskowy. Pierścień zewnętrzny posiadał natomiast umocnienia o obwodzie ok. 45 km i średnicy ok. 10 km, na które składało się 15 fortów głównych  i 29 pomocniczych oraz 25 stanowisk artylerii. Maksymalnie w jednym czasie stacjonował tutaj garnizon liczący 128 tyś żołnierzy, co przy aktualnej liczbie mieszkańców (60 tyś.) jest bardzo dużą liczbą.

Niestety przy trzecim oblężeniu twierdzy w marcu 1915 r siły Austriackie skapitulowały przy natarciu sił Rosyjskich. Przed wejściem wrogich wojsk do miasta, komendant twierdzy Herman Kusmanek wydał rozkaz wysadzenia wszystkich fortów, mostów i innych budowli o strategicznym znaczeniu. Na obecną chwilę dostęp do wielu obiektów jest bardzo utrudniony. Pozostawione bez opieki, porośnięte drzewami i krzakami można dostrzec jedynie późną jesienią po opadnięciu liści lub zimą. Najlepiej zachowały się jedne z najbardziej atrakcyjnych fortów artyleryjskich: Fort I Salis Soglio oraz Fort XV Borek. Kilkoma fortami zaopiekowali się też miłośnicy fortyfikacji – pasjonaci, którzy poświęcając swój czas i pieniądze, utrzymywali forty adaptując je do celów turystycznych.

Więcej na temat Twierdzy Przemyśl można przeczytać na oficjalnej stronie Przemyśla.