Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych pomników polskiego renesansu i jedną z ważniejszych atrakcji znajdujących się w pobliżu Przemyśla. Jest to również miejsce bardzo często odwiedzane przez mieszkańców Przemyśla, którzy uwielbiają w niedzielne południa przechadzać się po parku znajdującego się na terenie zamku.

Zamek ma za sobą bardzo burzliwą historię, lecz jednak pomimo licznych pożarów i wojen, zachował prawie niezmienioną postać. W XVII wieku wybudowano zamek w formie czworoboku z przepięknymi basztami w narożach, które każda posiada swoją nazwę: Baszta Boska – z kaplicą, Baszta Papieska – w której znajdowały się ponadto pokoje gościnne dla wysokich dostojników kościelnych, Baszta Królewska i Baszta Szlachecka – co miało odzwierciedlać ówczesne najważniejsze ośrodki władzy, w tym podział na władzę kościelną i świecką. Do środka wiodło przedbramie z bramą i kwadratową Wieżą Zegarową, przed którą znajdował się most zwodzony, który w późniejszym czasie został zmieniony na kamienny.

Od 1996 roku za sprawą Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. zostały przeprowadzone prace remontowo-budowlane i konserwatorskie, które doprowadziły do utworzenia nowoczesnej bazy turystycznej, hotelowej i gastronomicznej.

Więcej na temat godzin otwarcia, cennika i historii zamku można przeczytać na oficjalnej stronie Zamku w Krasiczynie.